۱۳۹۶ سه شنبه ۲۱ آذر
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل پدافند غیرعامل
صفحه اصلی
پدافند غير عامل (تعريف)

تعريف:

به مجموعه تدابير واقدامات غير نظامي كه موجب افزايش بازدارندگي ، كاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليت هاي ضروري، ارتقاي پايداري ملي،مصون سازي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات مختلف اعم از طبيعي وغيرطبيعي(انسان ساز و دشمن پايه) اطلاق مي شود.

تاريخچه:

- روند ايجاد وتكوين پدافند غير عامل درساختار دستگاههاي اجرايي (غير نظامي)

پدافند غير عامل از سال 1386 با عنوان مشاور استاندار فعاليت خود را آغاز و بر اساس دستور العمل ارسالي از سوي سازمان پدافند غير عامل كشوردر سال 1387 با تأييد دبير كميته دائمي پدافند غير عامل ،مقرر گرديد در وزارت كشوراداره كلي با عنوان پدافند غير عامل ايجاد ودر استانداريها ساختار پدافند غير عامل در قالب شوراي پدافند غير عامل به رياست استاندار ايجاد و دبيراني در اين خصوص مسئوليتهاي محوله را انجام نمايند . سپس از سال 1391 با تأييد معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور اداره كل پدافند در سطح استانها به صورت رسمي تشكيل گرديد.

تاريخچه پدافند غير عامل در ساير كشورها:

كشور آلمان : توسعه پدافند غير عامل را در دستور كار خود قرار داد تا علاوه بر سازمانهاي دولتي ، شركتهاي خصوصي نيز به صورت داوطلبانه و افتخاري در اين زمينه با دولت همكاري نمايند. بسياري از تأسيسات و ساختمان هاي اين كشور به صورت دو منظوره احداث شدند و علاوه بر كاربردهاي متفاوت در شرايط عادي ، در شرايط بحران به پناهگاه تبديل شوند.

دركشور كانادا : موضوع پدافند غير عامل مورد توجه خاصي قرار گرفته و دولت مركزي وظيفه دارد در اين مورد به تدوين اصول و سازماندهي تنظيم همكاري دولت و نيروهاي مسلح ، آموزش مسئولان و مردم، استفاده ازهمياري در تدوين برنامه هاي آموزشي محلي ،گسترش برنامه هاي تحقيقاتي و نمونه سازي از طرحها اقدام نمايد

دولت سوئيس : با وجود سياست بي طرفي در طول دو جنگ جهاني ، سازمان دفاع غير عامل سوئيس به ساخت پناهگاههاي مقاوم در مقابل انفجارات اتمي به طور گسترده اي توجه نموده و براي اقامت مردم تمامي امكانات از قبيل آب ، غذا ، دارو وساير مايحتاج را به صورتي كه قبل از فاسد شدن تعويض گردند پيش بيني كرد.

درجمهوري اسلامي ايران قبل از انقلاب سازماني با عنوان سازمان دفاع غير نظامي وجود داشت كه سه دسته مأموريت، برعهده اين سازمان بود ، مأموريت اول اين سازمان ، هدايت ، كنترل و پشتيباني از مردم حين حوادث و بلاياي طبيعي است .مأموريت دوم كمك امداد و نجات در حوادث و دسته سوم كاهش آسيب پذيريهاي كشور در برابر تهديدات خارجي بوده است. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، اين سازمان منحل شد و مأموريتهاي آن به بسيج واگذار شد. بعد از انقلاب اين سه دسته مأموريت به سازمانهاي مختلف واگذار گرديد. در مقطعي به سازمان مديريت و برنامه ريزي واگذار و بعد به شوراي عالي امنيت ملي و مدتي به ارتش و متعاقب آن به قرارگاه پدافند هوايي كشور محول شد در نتيجه بر اساس فرمان مقام معظم رهبري (مدظله العالي) كميته دائمي پدافند غير عامل كشور تشكيل گرديد.

برخي از اهداف پدافند غير عامل در كشورها:

1- ايمن سازي مراكز داراي طبقه بندي.

2- نهادينه كردن رعايت اصول و ضوابط پدافند غير عامل در طرح هاي توسعه منتهي به ايجاد مراكز طبقه بندي.

3- دستيابي به علوم و فن آوري با تأكيد بر توليد دانش و گسترش مراكز علمي ، پژوهشي و آموزشي.

4- توسعه كمي وكيفي نيروي انساني متخصص.

5- فرهنگ سازي و ايجاد باور عمومي در مورد تأثير پدافند غير عامل در كاهش آسيب پذيري.

6- افزايش آستانه مقاومت ملي و تقويت مولفه هاي مقاومت در مقابل تهديدات.

7- بالا بردن قابليت بقا و حفظ كشور در شرايط بحران .

8- كاهش مجموعه آسيب پذيري هاي كشور و نمايان كردن اقتدار ملي ناشي از آن به عنوان يكي ازمولفه هاي اصلي بازدارندگي.

اهميت پدافند غير عامل :

1- پدافند غير عامل بستر مناسب توسعه پايدار توان ملي كشور

2- پدافند غير عامل هم راستا با سياستهاي تنش زدايي

3- پدافند غير عامل پايدارترين و ارزان ترين و صلح آميزترين روش دفاع

4- پدافند غير عامل بهترين راهكار افزايش آستانه مقاومت ملي

5- پدافند غير عامل پشتوانه اقتدار ملي

6- پدافند غير عامل يكي از مهمترين ابزارهاي بازدارندگي

7- پدافند غيرعامل بهترين و مناسبترين شيوه كاهش مخاطرات و كاهش آسيب

8- پدافند غير عامل فطري ترين عنصر دفاعي بشر در برابر تمام حوادث است.

تاریخ به روز رسانی: 1393/11/05
تعداد بازدید: 6351
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal